Wybór probiotyku nie powinien być przypadkowy
Dziś probiotyki stosuje się już nie tylko w związku z antybiotykoterapią, ale również w profilaktyce i wspomaganiu leczenia wielu schorzeń. Aby probiotyk mógł spełnić swoje zadanie, powinien być dobrany do aktualnych potrzeb organizmu – probiotykoterapia celowana wymaga jednak wcześniejszego określenia specyficznych potrzeb organizmu i jego dysfunkcji. Jak dobrać probiotyk dla siebie? Przede wszystkim zwrócić uwagę na szczepy znajdujące się w danym preparacie. Rodzaj szczepu oraz jego ilość i deklarowana przeżywalność w danym preparacie to podstawowe kryteria, którymi należy kierować się przy wyborze. Wybierając probiotyk, zwrócić należy uwagę na jego udowodnione klinicznie działanie w danym obszarze wskazań.
Jak dobrać probiotyk do wskazań? Diagnostyka mikroflory jelitowej
Łączna masa mikrobioty jelitowej człowieka może sięgać nawet 2 kg, a komórek bakteryjnych w naszych jelitach jest nawet 10 razy więcej niż wszystkich komórek naszego ciała. Zachwianie równowagi tych komórek może odbić się bardzo dotkliwie na funkcjonowaniu organizmu w wielu obszarach. Dysbioza jelit może mieć jednak różnorodne oblicza, co oznacza, że u każdego pacjenta może wyglądać inaczej. Jedni pacjenci mają obniżony poziom Bifidobacterium, u innych natomiast zaburzenie to może mieć inne przyczyny. Co więcej – objawy związane z dysbiozą bakteryjną mogą być niejednokrotnie podobne przy zaburzeniach jakościowych i ilościowych różnych szczepów. Samodzielne poszukiwanie szczepów bakteryjnych o danym działaniu terapeutycznym może zatem się nie sprawdzić w każdym przypadku. Ustalenie zindywidualizowanego działania terapeutycznego może stanowić podstawę skuteczności walki z daną dysfunkcją. Badanie mikroflory jelitowej może pomóc w określeniu, jaki probiotyk wybrać dla skutecznej walki z danymi objawami chorobowymi oraz przede wszystkim – z ich przyczyną.
Badanie mikroflory jelitowej a probiotykoterapia celowana
Nie w każdym przypadku wybór probiotyku jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Jedne szczepy mogą bowiem stymulować odporność, a inne natomiast mogą być pomocne dla pracy mózgu i układu nerwowego, a jeszcze inne mają znaczenie w kontekście alergii itd. Pomocnym badaniem w doborze probiotykoterapii może być badanie mikroflory jelitowej. Pozwoli ono ustalić precyzyjnie skład mikrobioty jelitowej danej osoby pod kątem jakościowym i ilościowym. Analizując wyniki takiego badania, można dowiedzieć się, jakie szczepy bakteryjne i grzyby występują w ilościach niekorzystnych z punktu widzenia danej jednostki chorobowej, z którą zmaga się pacjent. Analiza próbek kału pod kątem mikrobiologicznym określa stężenia pożytecznych mikroorganizmów oraz tych szkodliwych. Wykonując badanie flory bakteryjnej jelit, można w konsekwencji ustalić bardziej celowaną probiotykoterapię.